شنبه, 24 آذر 1397
You are here:

انتخاب قالب

اطلاعات سایت

اعضا : 4646
محتوا : 302
بازدیدهای محتوا : 780154

اوقات شرعیجستجو

Loading
مسجد مقدس جمكران از ديدگاه بزرگان PDF نامه الکترونیک
نوشته شده توسط ---   
يكشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۰۹:۲۹

اشاره: كاركنان مسجد مقدس جمكران در زمان حيات فقيه اهل بيت حضرت آية الله مرعشي نجفي، قدس سره، ضمن ديدار با ايشان در زمينه تاريخچه و جايگاه معنوي و... مسجد جمكران نظر معظم له را جويا شدند كه حضرتشان مطالبي را بيان فرمودند كه جهت آشنايي بيشتر علاقه مندان با اين مسجد مقدس خلاصه اي از اين مطالب را مي آوريم:

... عرض مي شود كه اين مسجد شريف در اوايل غيبت صغراي حضرت ولي عصر، عليه السلام، بنا شده است ودر نوشته هاي قديمي سه اسم براي آن ذكر شده كه هر يك از آنها به مناسبتي بوده است:

مسجد جمكران گفته شده است; چون متصل به قريه جمكران است.

مسجد حسن بن مثله گفته اند; چون در زمان حسن بن مثله و به همت او ساخته شده است.

مسجد صاحب الزمان، عليه السلام، مي گويند; چون وجود مبارك امام زمان، عليه السلام، مكرر در آن ديده شده است.

اين مسجد از اول زمان غيبت صغري تا به امروز مورد احترام همه شيعيان بوده است. مرحوم شيخ بزرگوار محدث عاليقدر حجة الاسلام صدوق، قدس سره، كتابي بنام «مونس الحزين » دارند كه حقير آن را نديده ام ولي مرحوم آقاي حاج ميرزا حسين نوري استاد استاد حقير از آن كتاب نقل مي فرمايد، در آن كتاب مفصلا وقايع احداث مسجد جمكران نقل شده است و بالجمله اين مسجد مورد احترام علماي اعلام و محدثين كرام شيعه بوده و كرامات متعددي هم از اين مسجد ديده شده است.

بناي اول اين مسجد در زمان حسن بن مثله و بناي دوم آن در زمان صدوق، قدس سره، بوده است. در زمان صفويه هم چند مرتبه در آن تعميراتي انجام گرفته است. در زمان زعامت مرحوم آية الله حائري، مرحوم حجة الاسلام آقا شيخ محمدتقي بافقي، قدس سره، و بعد از او آقاي حاج آقا محمد معروف به آقازاده، از تجار محترم قم تعميراتي نمودند.

در اين مسجد مكرر كراماتي ديده شده است كه مرحوم شيخ محمدعلي كچويي معروف به قمي در كتاب «تاريخ قم » در جلد اول و دوم به بعضي از كراماتي كه در آن جا اتفاق افتاده و به اشخاصي كه شرفياب حضور مبارك حضرت ولي عصر، عليه السلام، شده اند اشاره كرده است. جاي ترديد نيست كه اين مسجد مورد احترام شيعه بوده و نمازي هم در آنجا نقل شده است كه البته بهتر است كه اين نماز به قصد رجاء به جا آورده شود.

اين مسجد موقوفات و اراضي متعدد در اطراف داشته و در خود شهر مقدس قم رقباتي وقف بر اين مسجد بوده است كه اكثر آنها از حال وقفيت بيرون رفته و ملك شخصي شده است.

براي اين مسجد تاريخچه هاي مختصري نوشته شده ولي آنچنان كه بايد خصوصيات آن نقل نشده است.

حقير خودم مكرر كراماتي را از آن مشاهده كرده ام. چهل شب چهارشنبه مكرر موفق شده ام كه در آن بيتوته نمايم و جاي ترديد نيست كه اين مسجد از امكنه مورد توجه و محل نزول بركات الهي است.

اين مسجد بعد از مسجد سهله - كه شبهاي چهارشنبه اهالي نجف اشرف به آنجا مشرف مي شوند - از مساجدي است كه منتسب به وجود مبارك حضرت ولي عصر، عليه السلام، است.

نكته ديگر آنكه اصل مسجد جمكران مسجد كوچكي بوده است كه در طي زمان بر آن افزوده شده كه اخيرا در اين دو سال باز به آن افزوده اند. به استدعاي حقير، از بانيان خير، آن قطعه كه مسجد اصلي است رنگ موزاييك هاي آن با آنچه بعدها به آن افزوده شده فرق دارد تا اگر كسي خواست در مسجد اصلي عبادت كند، نماز و دعايي به جا آورد آن قسمت مشخص باشد.

... خداوند توفيق همه را زياد و بزودي چشم همه ما را به جمال مبارك آن حضرت روشن بفرمايد.

ماهنامه موعود شماره 13


آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۰۳ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۲۰:۲۳
 
آثار و فوايد وجودي امام عصر در زمان غيبت PDF نامه الکترونیک
نوشته شده توسط حضرت آيت الله محمد تقي مصباح يزدي   
شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۲۴

سخنراني حضرت آيت الله محمد تقي مصباح يزدي

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم كن لوليك الحجه بن الحسن صلواتك عليه و علي آبائه في هذه الساعه و في كل ساعه وليا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتي تسكنه إرضك طوعا و تمتعه فيها طويلا.(2)

پيش درآمد
بنده فقط به خاطر اطاعت از امر دوستان و اظهار جهل و عجز خودم در زمينه ي معرفت اين وجود با عظمت در اين جلسه شركت كردم و توان اين كه سر مجهولي را براي آقايان كشف كرده و مسئله اي را حل كنم, در خود نمي بينم.
آثار و بركات وجود آن حضرت در زمان غيبت بر همه روشن است. اگر بخواهيم به طور مفصل در اين زمينه بحث كنيم, بايد به داستان ها و كتاب هايي كه در اين زمينه نقل و نوشته شده است مراجعه كنيم. بعضي را هم خودمان تجربه كرده ايم. اين مسئله در يك جلسه قابل بحث نيست. ما آنگاه مي توانيم به اين پرسش پاسخ عميق تري بدهيم كه اول بدانيم وقتي امام حضور دارند چه بركاتي از ايشان به ما مي رسد و در عصر غيبت كدام يك از اين بركات حذف مي شود. متإسفانه معرفت ما و كساني كه مثل بنده هستند, در مورد امام و مقام امامت بسيار ضعيف است. ما و همه ي خلايق مرهون عنايت آقا هستيم; ((و بيمنه رزق الوري;(3) و به بركتش به خلق روزي مي رسد.)) ويژگي ما طلبه ها اين است كه استفاده ي ما از بركت آن حضرت بيش از ديگران است; در عين حال در اين زمينه كوتاهي مي كنيم.

ادامه مطلب...
 
قضيه تكان دهنده آقا شيخ حسن كاظميني PDF نامه الکترونیک
نوشته شده توسط امیر رحمانی   
جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۲۲

جناب آقا شيخ حسن كاظميني فرمود: سال 1224، در كاظمين ، زياد طالب تشرف خدمت حضرت ولي عصر عجل اللّه تعالي فرجه الشريف بودم و به اندازه اي اين عشق و علاقه شديد شد كه از تحصيل باز ماندم و ناچاريك دكان عطاري و سمساري باز كردم .
روزهـاي جـمـعه بعد از غسل جمعه ، لباس احرام مي پوشيدم و شمشير حمايل مي كردم و مشغول ذكـر مـي شـدم .
(ايـن شـمـشـير هميشه بالاي دكان ايشان معلق بود) دراين روز خريد و فروش نمي كردم و منتظر ظهور امام زمان عجل اللّه تعالي فرجه الشريف بودم .
يكي از جمعه ها مشغول به ذكر بودم كه سه نفر سيد جلوي صورتم ظاهر و به در دكان تشريف فرما شدند.
دو نفر از آنها كامل مرد بودند و يكي جواني در حدود بيست وچهار ساله كه در وسط آن دو آقـا قرار داشت و فوق العاده صورت مباركشان نوراني بود.
بحدي جلب توجه مرا نمودند كه از ذكر باز ماندم و محو جمال ايشان شدم و آرزو مي كردم كه داخل دكان من بيايند.
آرام آرام با نهايت وقار آمدند تا به در دكان من رسيدند.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۵۳
ادامه مطلب...
 
نگرشي بر دوران غيبت صغري و نقش نواب خاص-2 PDF نامه الکترونیک
نوشته شده توسط علي‏غفارزاده   
يكشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۰۹:۴۳


اشاره:

در قسمت اول مقاله حاضر مفاهيم «غيبت صغري‏» و «غيبت كبري‏» و تفاوتهاي اين دو بيان گرديد. همچنين در مورد مفاهيم «نيابت عام‏» و «نيابت‏خاصه‏» مطالبي بيان شد. در ادامه نيز باختصار وضعيت‏خلفاي دوران غيبت صغري مورد بررسي قرار گرفت. در اين قسمت از مقاله به بررسي شيوه برخورد خلفاي عباسي با موضوع تولد امام عصر عليه‏السلام، و بعد از آن با نواب آن حضرت پرداخته و پرسشهايي را كه در اين ريشه مطرح است پاسخ مي‏گوييم.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۰۳ شهریور ۱۳۸۸ ساعت ۲۰:۱۸
ادامه مطلب...
 
سایت های مهدویت PDF نامه الکترونیک
نوشته شده توسط امیر رحمانی   
يكشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۲۵


ttp://vahidbolandiroshan.blogfa.com

 

http://www.akharozaman.ir

 

http://hejabvahid.blogfa.com

 

http://ostadshojai.blogfa.com

 

http://azmaishi.blogfa.com

 

http://azizinasim.blogfa.com

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۵۹
ادامه مطلب...